Intézményünk 11.a osztálya lengyelországi osztálykiránduláson vett részt 2022. október 24. és 28. között. A kirándulás a Wacław Felczak Alapítvány POLONICA VARIETAS pályázatának elnyerésével valósult meg (WFA/125/30/3/ZA/2022).
Ezúton köszönjük a felejthetetlen élmények biztosítását, a lengyel-magyar barátság elmélyítését az Alapítványank, további sikeres munkát kívánunk!
- A kirándulás képei megtekinthetők itt!
- A Wacław Felczak Alapítvány Facebook oldala
- A Wacław Felczak Alapítvány Instagram oldala
ÚTI BESZÁMOLÓ
1. nap
Október 24-én 5 órakor indultunk Kaposvárról. Útközben az idegenvezető ismertetőt tartott azoknak a helyeknek a történetéről, melyek mellett elhaladtunk (Budapest, Zólyom, Besztercebánya). A diákok az általuk készített előadással egészítették ki a hallottakat.
Megtekintettük Árva várát. Meghallgattuk a történetét, majd a várban található kiállítási termeket tekintettük meg. 19 órára értünk a szállásra, a vacsora után közösségi programot szerveztünk, melyben a diákok Lengyelországról előzetesen szerzett ismeretekről vettek részt vetélkedőn.
2. nap
Reggel 8:30-kor indultunk a szállásról a wieliczkai sóbányába, ahol 3 órát töltöttünk. A csoport 130 méter mélyre gyalogolt le úgy, hogy az egyes szinteken található, a bányászathoz kapcsolódó termekben megismerkedett a bánya történetével, a bányászok életével, a bányászat nehézségeivel.
Ezt követően indultunk Krakkóba, ahol először a zsidónegyedbe látogattunk el. Itt megtekintettük a zsidó házakat, temetőt, a katolikus bazilikát. Az idegenvezető részletes tájékoztatást adott a negyed kialakulásának történelméről, a II. világháborús, a negyedhez kapcsolódó történelemről.
Ezt követően a krakkói királyi várba látogattunk el, amelynek történelméről az idegenvezető és a diákok tartottak ismertetőt. A legtöbb időt a koronázótemplomban töltöttük, ahol a magyar vonatkozású történelmi személyekhez kapcsolódó helyeken kívül a lengyel történelmi nagyságok sírhelyeit és azok lengyel történelemben betöltött szerepét ismertük meg.
A vár megtekintését követően városi sétára indultunk: a posztócsarnokot, a főtéren található a Mária templomot néztük meg. A templom magyar vonatkozása a híres oltárhoz kapcsolódik. Feltehetően Lőcsei Pál magyar festő (aki Wita Stwos, az oltárkészítő tanítványa volt) alkotása.
A Jagelló Egyetem megtekintésével zártuk a napot, ahol sikerült megtekintenünk 17 órakor a zenés órajátékot.
A vacsora után összegeztük az elmúlt két nap eseményeit. A diákok elmondták, hogy milyen új ismereteket szereztek a tantervi anyaghoz képest. A legtöbb megszólaló a zsidó negyeddel kapcsolatos kérdéseket tett fel, amelynek megválaszolása közben előkészítettük a következő napi auschwitzi látogatást.
3. nap
A délelőttöt Wadowicében töltöttük. A keresztény vallásosság erősítésének, elmélyítésének érdekében meglátogattuk II. János pápa szülőházát, az ott kialakított múzeumot, mely a szent pápa életútját mutatja be. Ezt követően a főtéren lévő Szűz Mária Bazilikát tekintettük meg, ahol megkeresztelték Karol Wojtylát, szentmisén vettünk részt, majd sétát tettünk a városban.
Ezután Auschwitz-Birkenauba indultunk. A buszon felidéztük az előkészítő órán elhangzott ismereteket az antiszemitizmus európai megjelenési formáiról, a középkori pogromokról, a náci Németország által terjesztett zsidóellenességről, zsidó faji törvényekről, a holokausztról. Az idegenvezető tartott ismertetőt a tábor kialakulásáról, majd megtekintettük a barakkokat. A leghosszabb időt a 18-as számúnál töltöttük, mely a Magyarországról elhurcolt zsidók életét, a II. világháború alatti magyar politikai döntéseket, az akkori időszak politikusait- katonai vezetőit mutatja be. Ezt követően a birkenaui tábor életét ismertük meg.
A nap folyamán szerzett ismereteket-tapasztalatokat a vacsorát követően megbeszéltük. A diákokat a haláltáborban látottak mélyen megrázták, ez elősegíti a toleranciára nevelést, ismereteik elmélyülését.
4. nap
Reggel Częstochowaba indultunk. Útközben ismertető hallgattunk meg a Jasna Góra-i kolostor történetéről, arról, hogy hogyan épült, milyen jelentősége van a lengyel történelemben, a lengyelek katolikus érzületének, a nemzeti összetartozásnak hogyan lett a jelképe. Külön hangsúlyoztuk az egyetlen magyar alapítású pálos szerzetesrend jelentőségét a magyar, majd lengyel történelemben. Ott tartózkodásunk alatt megtekintettük a kincstárat, a múzeumot, a bazilikát, ahol a diákok az Irgalmasság rózsafűzért imádkozták el. 13:30-kor a Fekete Madonna ikon ünnepélyes, a hívek előtti bemutatásának voltunk szemtanúi. A kolostor épületeit és kiállításait végig járva ismertük meg Szent II. János Pál pápa látogatásának emlékeit, a szabadtéri oltárt.
A délután folyamán meglátogattuk Bem József szülőházát Tarnówban. Itt a tábornok 1848-49-es szabadságharcban betöltött szerepéről emlékeztünk meg.
A keresztény vallásosság erősítése, elmélyítése valósult meg a mai napon.
5. nap
Hazafelé Besztercebánya központjában álltunk meg, ahol megtekintettük a Várnegyedet, a Szűz Mária Mennybemenetelének tiszteletére szentelt plébániatemplomot. A diákok ismertették a legjelentősebb bányaváros középköri történelmét.
Hazaérkezés előtt a buszon 2 filmet tekintettünk meg: az egyik a magyar-lengyel II. világháborús kapcsolatokat mutatta be, a másik az elmúlt négy nap során megtekintett helyek emlékeit elevenítette fel.
0 hozzászólás