Lengyelországi osztálykirándulás
WFA/125/37/3/ZA/2023
Az utazás megvalósításának időpontja
2024. április 16-19.
1. nap: Útközben az idegenvezető ismertetőt tartott azoknak a helyeknek a történetéről, melyek mellett elhaladtunk (Budapest, Zólyom, Besztercebánya). A diákok az általuk készített előadással egészítették ki a hallottakat. A szállás elfoglalása és a vacsora után közösségi programot szerveztünk, melyben a diákok a Lengyelországról előzetesen szerzett ismeretit összegeztük. A diákok beszámoltak, hogy milyen új ismereteket szereztek a tantervi anyaghoz képest, közben előkészítettük a következő napi auschwitzi látogatást.
2. nap: Délelőtt Auschwitz-Birkenauba indultunk. A buszon felidézzük az előkészítő órán elhangzott ismereteket az antiszemitizmus európai megjelenési formáiról, a középkori pogromokról, a náci Németország által terjesztett zsidóellenességről, zsidó faji törvényekről, a holokausztról. Lengyelország történelméről, földrajzáról, híres embereiről hallottunk ismertetőt az idegenvezetőtől. Külön megemlékeztünk Bem Józsefről aki a közeli Tarnówban született. A tábornok 1848-49-es szabadságharcban betöltött szerepéről emlékeztünk meg. Auschwitzban az idegenvezető ismertetőt tartott a tábor kialakulásáról, majd megtekintettük a barakkokat. Különös tekintettel a 18-as számút, mely a Magyarországról elhurcolt zsidók életét, a II. világháború alatti magyar politikai döntéseket, az akkori időszak politikusait- katonai vezetőit mutatja be. Ezt követően a birkenaui tábor életét ismertük meg. A délutánt Wadowicében töltöttük. A keresztény vallásosság erősítésének, elmélyítésének érdekében meglátogattuk II. János Pál pápa szülőházát, az ott kialakított múzeumot, mely a szent pápa életútját mutatja be. Ezt követően a főtéren lévő Szűz Mária Bazilikát tekintettük meg, ahol megkeresztelték Karol Wojtylát, majd sétát tettünk a városban. A nap folyamán szerzett ismereteket-tapasztalatokat a vacsorát követően megbeszéltük.
3. nap: Látogatás a wieliczkai sóbányába. A csoport az egyes szinteken található, a bányászathoz kapcsolódó termekben megismerkedett a bánya történetével, a bányászok életével, a bányászat nehézségeivel. Ezt követően indulunk Krakkóba, ahol először a zsidónegyedbe látogattunk el. Itt megtekintettük a zsidó házakat, temetőt, a katolikus bazilikát. Az idegenvezető részletes tájékoztatást adott a negyed kialakulásának történelméről, a II. világháborús, a negyedhez kapcsolódó történelemről. Ezt követően a krakkói királyi várba látogattunk el, amelynek történelméről az idegenvezető és a diákok tartottak ismertetőt. A koronázótemplomban a magyar vonatkozású történelmi személyekhez kapcsolódó helyeken kívül, a lengyel történelmi nagyságok sírhelyeit és azok lengyel történelemben betöltött szerepét ismerhettük meg. A vár megtekintését követően városi sétára indultunk: a posztócsarnokot, a főtéren található Mária templomot néztük meg. A templom magyar vonatkozása a híres oltárhoz kapcsolódik. Feltehetően Lőcsei Pál magyar festő (aki Wita Stwos, az oltárkészítő tanítványa volt) alkotása. A Jagelló Egyetem megtekintésével zártuk a napot. A vacsora után összegeztük az elmúlt három nap eseményeit. A diákok beszámoltak, hogy milyen új ismereteket szereztek a tantervi anyaghoz képest.
4. nap: A reggeli után elindultunk haza. Útunk során megtekintettük Árva várát, meghallgattuk a történetét. Az elmúlt négy nap során megtekintett helyek emlékeit elevenítettük fel hazaérkezésig.
0 hozzászólás